Pulse Electronics Corporation PE-1008CQ221KTT
PE-1008CQ221KTT picture photo
Mfg. Part Number
PE-1008CQ221KTT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220NH 900MA 290 MOHM
Datasheet Download
PE-1008CQ221KTT.pdf
Availability of PE-1008CQ221KTT
QUANTITY
PE-1008CQ221KTT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-1008CQ221KTT
Internal Part NumberEIS-PE-1008CQ221KTT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Packaging0805,1008 Chip Inductor Series 22/Mar/2015
Standard Package1,600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1008CQ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance220nH
Tolerance±10%
Current Rating900mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)290 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 350MHz
Frequency - Self Resonant680MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.090" (2.29mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-1008CQ221KTT
Related LinksPE-1008, PE-1008CQ221KTT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-1008CQ221KTT Details Description
Related parts for PE-1008CQ221KTT
IC MCU 16BIT 16KB OTP 80SQFP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SMT3 datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 14.7KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.30V SOT143-4 datasheet.pdf
CONN RCPT JAM NUT 19POS W/SCKT datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS 20-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
RES 25.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX CAN 8DIP datasheet.pdf
I/O MODULE 16 DIG 16 SS 24VDC datasheet.pdf