Pulse Electronics Corporation PE-1806PFB720ST
PE-1806PFB720ST picture photo
Mfg. Part Number
PE-1806PFB720ST
Manufacturer
Product Category
Ferrite Beads and Chips
Brief Description
FERRITE CHIP 1806 72 OHM
Datasheet Download
PE-1806PFB720ST.pdf
Availability of PE-1806PFB720ST
QUANTITY
PE-1806PFB720ST Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-1806PFB720ST
Internal Part NumberEIS-PE-1806PFB720ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFerrite Multi-Layer Beads for EMI Suppression
Standard Package2,000
Category Filters
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesPFB
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency72 Ohm @ 100MHz
Current Rating6A
DC Resistance (DCR)40 mOhm
Filter TypePower Line
Package / Case1806 (4516 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.071" (1.80mm)
Size / Dimension0.177" L x 0.063" W (4.50mm x 1.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-1806PFB720ST
Related LinksPE-1806, PE-1806PFB720ST Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-1806PFB720ST Details Description
Related parts for PE-1806PFB720ST
IC RCVR/DVR ECL DIFF 5V 8TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 65.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 1X3" datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 15.84K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
VENT KIT GRAY datasheet.pdf
IC COMPARATOR BTR 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 2.54MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
PRIVACY FILTER LAPTOP 17.3" datasheet.pdf