Vishay/Beyschlag PE0100BJ10138BG1
PE0100BJ10138BG1 picture photo
Mfg. Part Number
PE0100BJ10138BG1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 15KV R16 DISK
Datasheet Download
PE0100BJ10138BG1.pdf
Availability of PE0100BJ10138BG1
QUANTITY
PE0100BJ10138BG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PE0100BJ10138BG1
Internal Part NumberEIS-PE0100BJ10138BG1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesP
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated15000V (15kV)
Temperature CoefficientR16
Mounting TypeRequires Holder
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / CaseDisk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension3.937" Dia (100.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE0100BJ10138BG1
Related LinksPE0100BJ, PE0100BJ10138BG1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
PE0100BJ10138BG1 Details Description
Related parts for PE0100BJ10138BG1
SENSOR MAGNETC SPST 13-19AT ALUM datasheet.pdf
RES ARRAY 12 RES 100 OHM 24SSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 6V datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 2.5A 16DFN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC LINEAR datasheet.pdf
SENSOR GAUGE 0-16 BAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 300MA LEVER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS CABLE SKT datasheet.pdf