| Internal Part Number | EIS-PE014005 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Plug-In Relays PE Series Relays | |
| 3D Model | 1393219-3.pdf | |
| PCN Design/Specification | (1)-1393219-y Product Improvements 16/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Relays | |
| Family | Power Relays, Over 2 Amps | |
| Series | PE, SCHRACK | |
| Packaging | Tube | |
| Relay Type | General Purpose | |
| Coil Type | Non Latching | |
| Coil Current | 40mA | |
| Coil Voltage | 5VDC | |
| Contact Form | SPDT (1 Form C) | |
| Contact Rating (Current) | 5A | |
| Switching Voltage | 400VAC - Max | |
| Turn On Voltage (Max) | 3.8 VDC | |
| Turn Off Voltage (Min) | 0.5 VDC | |
| Operate Time | 8ms | |
| Release Time | 8ms | |
| Features | Sealed - Flux Protection | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Contact Material | Silver Nickel (AgNi) | |
| Coil Power | 200 mW | |
| Coil Resistance | 125 Ohms | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | PE014005 | |
 | 87313-9 | CONN RECEPT 26-30 AWG 30GOLD | datasheet.pdf | |
 | C112 10A035 020 10 | CABLE ASSY MALE SNGL END 5POS 2M | datasheet.pdf | |