Vishay/Beyschlag PE0140WJ40133BH1
PE0140WJ40133BH1 picture photo
Mfg. Part Number
PE0140WJ40133BH1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 400PF 14KV R42 DISK
Datasheet Download
PE0140WJ40133BH1.pdf
Availability of PE0140WJ40133BH1
QUANTITY
PE0140WJ40133BH1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PE0140WJ40133BH1
Internal Part NumberEIS-PE0140WJ40133BH1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesP
PackagingBulk
Capacitance400pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated14000V (14kV)
Temperature CoefficientR42
Mounting TypeRequires Holder
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / CaseDisk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension5.512" Dia (140.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE0140WJ40133BH1
Related LinksPE0140WJ, PE0140WJ40133BH1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
PE0140WJ40133BH1 Details Description
Related parts for PE0140WJ40133BH1
VARISTOR 6.8V 40A 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 150POS HORZ 2PC 3ROW datasheet.pdf
TERM DR SAKG28 II TS32 G KRG BRN datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 132POS 11ROW VERT AU datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 250V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 64MA 11.5 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf