Vishay/Beyschlag PE0140WJ50133BH1
PE0140WJ50133BH1 picture photo
Mfg. Part Number
PE0140WJ50133BH1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 500PF 14KV R42 DISK
Datasheet Download
PE0140WJ50133BH1.pdf
Availability of PE0140WJ50133BH1
QUANTITY
PE0140WJ50133BH1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PE0140WJ50133BH1
Internal Part NumberEIS-PE0140WJ50133BH1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesP
PackagingBulk
Capacitance500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated14000V (14kV)
Temperature CoefficientR42
Mounting TypeRequires Holder
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / CaseDisk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension5.512" Dia (140.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE0140WJ50133BH1
Related LinksPE0140WJ, PE0140WJ50133BH1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
PE0140WJ50133BH1 Details Description
Related parts for PE0140WJ50133BH1
TOOL HAND EXTRACTION datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
IC AFE INTERFACE 14WSON datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
XYZ-AXIS ELECT COND 4"X5YDS datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 36POS datasheet.pdf