Vishay/Beyschlag PE0200WJ12238BH1
PE0200WJ12238BH1 picture photo
Mfg. Part Number
PE0200WJ12238BH1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1200PF 14KV R42 DISK
Datasheet Download
PE0200WJ12238BH1.pdf
Availability of PE0200WJ12238BH1
QUANTITY
PE0200WJ12238BH1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PE0200WJ12238BH1
Internal Part NumberEIS-PE0200WJ12238BH1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesP
PackagingBulk
Capacitance1200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated14000V (14kV)
Temperature CoefficientR42
Mounting TypeRequires Holder
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / CaseDisk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension7.874" Dia (200.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE0200WJ12238BH1
Related LinksPE0200WJ, PE0200WJ12238BH1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
PE0200WJ12238BH1 Details Description
Related parts for PE0200WJ12238BH1
BRD SPT SNAP LOCK KEY SLOT 3/16" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 10MA SOT23 datasheet.pdf
IC BUFFER SGL NONINV 3ST SC-88A datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 5.2UH N30 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf