Vishay/Beyschlag PE0200WJ20236BJ1
PE0200WJ20236BJ1 picture photo
Mfg. Part Number
PE0200WJ20236BJ1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2000PF 14KV R85 DISK
Datasheet Download
PE0200WJ20236BJ1.pdf
Availability of PE0200WJ20236BJ1
QUANTITY
PE0200WJ20236BJ1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PE0200WJ20236BJ1
Internal Part NumberEIS-PE0200WJ20236BJ1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesP
PackagingBulk
Capacitance2000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated14000V (14kV)
Temperature CoefficientR85
Mounting TypeRequires Holder
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / CaseDisk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension7.874" Dia (200.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE0200WJ20236BJ1
Related LinksPE0200WJ, PE0200WJ20236BJ1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
PE0200WJ20236BJ1 Details Description
Related parts for PE0200WJ20236BJ1
BOARD EVAL GREEN HILLS SOFTWARE datasheet.pdf
RES 768 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 106K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ16 17 OLIV datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf