Yageo PE2512FKE7W0R012L
PE2512FKE7W0R012L picture photo
Mfg. Part Number
PE2512FKE7W0R012L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.012 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
PE2512FKE7W0R012L.pdf
Availability of PE2512FKE7W0R012L
QUANTITY
PE2512FKE7W0R012L Order Process
Ship out your order
Specifications of PE2512FKE7W0R012L
Internal Part NumberEIS-PE2512FKE7W0R012L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPE
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.012
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE2512FKE7W0R012L
Related LinksPE2512FK, PE2512FKE7W0R012L Datasheet, Yageo Distributor
PE2512FKE7W0R012L Details Description
Related parts for PE2512FKE7W0R012L
FUSE 300MA 600V GLASS STD RJS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 100MHZ 28QSOP datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC 1.5KE datasheet.pdf
RES SMD 4.02 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf