Yageo PE2512FKE7W0R015L
PE2512FKE7W0R015L picture photo
Mfg. Part Number
PE2512FKE7W0R015L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.015 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
PE2512FKE7W0R015L.pdf
Availability of PE2512FKE7W0R015L
QUANTITY
PE2512FKE7W0R015L Order Process
Ship out your order
Specifications of PE2512FKE7W0R015L
Internal Part NumberEIS-PE2512FKE7W0R015L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPE
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE2512FKE7W0R015L
Related LinksPE2512FK, PE2512FKE7W0R015L Datasheet, Yageo Distributor
PE2512FKE7W0R015L Details Description
Related parts for PE2512FKE7W0R015L
CONTROL KNOB datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT FC-ST SIMPLEX datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 65MSPS 32LFCSP datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC 214AB datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 2.015A 90 MOHM datasheet.pdf