Vishay Sfernice PE30L0FG102MAB
PE30L0FG102MAB picture photo
Mfg. Part Number
PE30L0FG102MAB
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1K OHM 3W CERMET LINEAR
Datasheet Download
PE30L0FG102MAB.pdf
Availability of PE30L0FG102MAB
QUANTITY
PE30L0FG102MAB Order Process
Ship out your order
Specifications of PE30L0FG102MAB
Internal Part NumberEIS-PE30L0FG102MAB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPE30 Lubricant change 25/Mar/2015
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPE30
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)3W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.630" (16.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM10 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE30L0FG102MAB
Related LinksPE30L0F, PE30L0FG102MAB Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
PE30L0FG102MAB Details Description
Related parts for PE30L0FG102MAB
IC COMP DUAL LO PWR 8-SOIC datasheet.pdf
IC ADC 3 1/2DGT LED DVR 44-PLCC datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 125VAC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
4021 ELARA MOON MODULE GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf