Curtis Industries PE702006
PE702006 picture photo
Mfg. Part Number
PE702006
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
POWER ENTRY FILTERED 6A SNAP
Datasheet Download
PE702006.pdf
Availability of PE702006
QUANTITY
PE702006 Order Process
Ship out your order
Specifications of PE702006
Internal Part NumberEIS-PE702006
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI/RFI Basics
EMI/RFI Regulations
EMI-RFI Testing
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesPE7
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC6A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL-
Voltage - UL-
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseYes
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Switch Features-
FeaturesVoltage Selector
Fuse Holder, DrawerFuse Holder
Panel Cutout DimensionsVariable Size
Panel Thickness0.031" ~ 0.125" (0.79mm ~ 3.18mm)
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCE, CSA, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE702006
Related LinksPE70, PE702006 Datasheet, Curtis Industries Distributor
PE702006 Details Description
Related parts for PE702006
TRIMMER 1M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC OPAMP SAMPLE HOLD 48LQFP datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 16pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 604 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT PIN 20-22AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
LED BLUE 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
KW2G/KW2G-H EXPANSION UNIT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 200W datasheet.pdf