Bourns Inc. PEC09-2225K-N0012
PEC09-2225K-N0012 picture photo
Mfg. Part Number
PEC09-2225K-N0012
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER INCREMENTAL 9MM
Datasheet Download
PEC09-2225K-N0012.pdf
Availability of PEC09-2225K-N0012
QUANTITY
PEC09-2225K-N0012 Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC09-2225K-N0012
Internal Part NumberEIS-PEC09-2225K-N0012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPEC09 Series Material Declaration
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesPEC09
Encoder TypeMechanical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution12
Voltage - Supply-
Actuator Type6mm Dia Knurled End
DetentYes
Built in SwitchNo
Mounting TypePanel, PCB Through Hole
OrientationRight Angle
Termination StylePC Pin
Rotational Life (Cycles Min)30K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC09-2225K-N0012
Related LinksPEC09-22, PEC09-2225K-N0012 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PEC09-2225K-N0012 Details Description
Related parts for PEC09-2225K-N0012
RES SMD 422 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CBL RIBN 12COND 0.156 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
831613 CW6A5 161AR=14.2 45 BEND datasheet.pdf
TVS DIODE 256VWM 414VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
2MM MGRID DR HDR RA TRAY 0GOLD 1 datasheet.pdf