Sullins Connector Solutions PEC10SAAN
PEC10SAAN picture photo
Mfg. Part Number
PEC10SAAN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 10POS
Datasheet Download
PEC10SAAN.pdf
Availability of PEC10SAAN
QUANTITY
PEC10SAAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC10SAAN
Internal Part NumberEIS-PEC10SAAN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC10SAAN
Related LinksPEC1, PEC10SAAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC10SAAN Details Description
Related parts for PEC10SAAN
IC FPGA 260 I/O 352MBGA datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 105MSPS 3V 32-LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
MON RELAY 1PHASE 2PDT 10A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3, +/-15V 30W TH datasheet.pdf
VARISTOR 29.5V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf