Sullins Connector Solutions PEC10SAEN
PEC10SAEN picture photo
Mfg. Part Number
PEC10SAEN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 10POS
Datasheet Download
PEC10SAEN.pdf
Availability of PEC10SAEN
QUANTITY
PEC10SAEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC10SAEN
Internal Part NumberEIS-PEC10SAEN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC10SAEN
Related LinksPEC1, PEC10SAEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC10SAEN Details Description
Related parts for PEC10SAEN
IDC CABLE - MSD24K/MC24M/X datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 3.3VIN 3.0A VRT datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 5V 16DIP datasheet.pdf
CONN SOCKET 20POS TYPE B .050" datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 48TQFP datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf