Sullins Connector Solutions PEC11SACN
PEC11SACN picture photo
Mfg. Part Number
PEC11SACN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 11POS
Datasheet Download
PEC11SACN.pdf
Availability of PEC11SACN
QUANTITY
PEC11SACN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC11SACN
Internal Part NumberEIS-PEC11SACN
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC11SACN
Related LinksPEC1, PEC11SACN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC11SACN Details Description
Related parts for PEC11SACN
IC UNIV BUS DVR 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
BATT PACK 7.2V 4/3A 3600MAH NIMH datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 20A TO220AC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
LED ORANGE DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
LED HARDWARE LENS FILTER datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
CAP FILM 1.6NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf