Bourns Inc. PEC12-2217F-S0024
PEC12-2217F-S0024 picture photo
Mfg. Part Number
PEC12-2217F-S0024
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER ROTARY
Datasheet Download
PEC12-2217F-S0024.pdf
Availability of PEC12-2217F-S0024
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PEC12-2217F-S0024 Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC12-2217F-S0024
Internal Part NumberEIS-PEC12-2217F-S0024
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPEC12 Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLModels PEC11/PEC12 Feb/2013
PCN Design/SpecificationPEC12 Series Mold May/2010
Standard Package75
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesPEC12
Encoder TypeMechanical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution24
Voltage - Supply-
Actuator Type6mm Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchYes
Mounting TypePCB, Through Hole
OrientationRight Angle
Termination StylePC Pin
Rotational Life (Cycles Min)30K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC12-2217F-S0024
Related LinksPEC12-22, PEC12-2217F-S0024 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PEC12-2217F-S0024 Details Description
Related parts for PEC12-2217F-S0024
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADM1191 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 2A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf