Bourns Inc. PEC12-4120F-S0024
PEC12-4120F-S0024 picture photo
Mfg. Part Number
PEC12-4120F-S0024
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER ROTARY
Datasheet Download
PEC12-4120F-S0024.pdf
Availability of PEC12-4120F-S0024
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PEC12-4120F-S0024 Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC12-4120F-S0024
Internal Part NumberEIS-PEC12-4120F-S0024
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPEC12 Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLModels PEC11/PEC12 Feb/2013
PCN Design/SpecificationPEC12 Series Mold May/2010
Standard Package75
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesPEC12
Encoder TypeMechanical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution24
Voltage - Supply-
Actuator Type6mm Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchYes
Mounting TypePCB, Through Hole
OrientationVertical
Termination StylePC Pin
Rotational Life (Cycles Min)30K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC12-4120F-S0024
Related LinksPEC12-41, PEC12-4120F-S0024 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PEC12-4120F-S0024 Details Description
Related parts for PEC12-4120F-S0024
CONV DC-DC 10W +12V/-12V DUAL datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A2015A/X 2" datasheet.pdf
RES SMD 2.67M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 330MA 230V RAD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONN WRENCH JACK SCREW/JACK POST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 26POS R/A TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf