Sullins Connector Solutions PEC12SAEN
PEC12SAEN picture photo
Mfg. Part Number
PEC12SAEN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS
Datasheet Download
PEC12SAEN.pdf
Availability of PEC12SAEN
QUANTITY
PEC12SAEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC12SAEN
Internal Part NumberEIS-PEC12SAEN
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC12SAEN
Related LinksPEC1, PEC12SAEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC12SAEN Details Description
Related parts for PEC12SAEN
CONN RECEPT PNL MT 4POS SIZE 4 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CARD EDGE 30POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 1A SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 146MA 11 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANSISTOR 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 5W SMBJ datasheet.pdf