Sullins Connector Solutions PEC12SAFN
PEC12SAFN picture photo
Mfg. Part Number
PEC12SAFN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS
Datasheet Download
PEC12SAFN.pdf
Availability of PEC12SAFN
QUANTITY
PEC12SAFN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC12SAFN
Internal Part NumberEIS-PEC12SAFN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC12SAFN
Related LinksPEC1, PEC12SAFN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC12SAFN Details Description
Related parts for PEC12SAFN
IC REG LDO 2.7V 0.15A 6UTDFN datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE HIGH FLEX PWR W/BRAKE 1.5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IGBT 600V 30A 167W TO247 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.05W CST3 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT NEON 110V AMBER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
DETECTOR THRU-HOLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf