Sullins Connector Solutions PEC12SFBN
PEC12SFBN picture photo
Mfg. Part Number
PEC12SFBN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS
Datasheet Download
PEC12SFBN.pdf
Availability of PEC12SFBN
QUANTITY
PEC12SFBN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC12SFBN
Internal Part NumberEIS-PEC12SFBN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC12SFBN
Related LinksPEC1, PEC12SFBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC12SFBN Details Description
Related parts for PEC12SFBN
RES SMD 3.01KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC 1.5KE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECT PRINT HORIZON datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 2A 120V datasheet.pdf