Sullins Connector Solutions PEC16SADN
PEC16SADN picture photo
Mfg. Part Number
PEC16SADN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 16POS
Datasheet Download
PEC16SADN.pdf
Availability of PEC16SADN
QUANTITY
PEC16SADN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC16SADN
Internal Part NumberEIS-PEC16SADN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC16SADN
Related LinksPEC1, PEC16SADN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC16SADN Details Description
Related parts for PEC16SADN
MODULE SCR/DIODE 90A 480VAC datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 20A 125V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 10POS VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS CABLE SKT datasheet.pdf