Sullins Connector Solutions PEC16SGAN
PEC16SGAN picture photo
Mfg. Part Number
PEC16SGAN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 16POS
Datasheet Download
PEC16SGAN.pdf
Availability of PEC16SGAN
QUANTITY
PEC16SGAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC16SGAN
Internal Part NumberEIS-PEC16SGAN
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC16SGAN
Related LinksPEC1, PEC16SGAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC16SGAN Details Description
Related parts for PEC16SGAN
RES SMD 17.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH SPDT 10A 125V HNG RLR LVR datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
SW 2NC 2NO DPDT SNAP ACTION 125V datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 25.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf