Sullins Connector Solutions PEC21SAAN
PEC21SAAN picture photo
Mfg. Part Number
PEC21SAAN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 21POS
Datasheet Download
PEC21SAAN.pdf
Availability of PEC21SAAN
QUANTITY
PEC21SAAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC21SAAN
Internal Part NumberEIS-PEC21SAAN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions21
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC21SAAN
Related LinksPEC2, PEC21SAAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC21SAAN Details Description
Related parts for PEC21SAAN
FUSE GLASS 4A 350VAC 140VDC 2AG datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL NAILCLIP 10PK VIOLET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf