Sullins Connector Solutions PEC22SFBN
PEC22SFBN picture photo
Mfg. Part Number
PEC22SFBN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 22POS
Datasheet Download
PEC22SFBN.pdf
Availability of PEC22SFBN
QUANTITY
PEC22SFBN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC22SFBN
Internal Part NumberEIS-PEC22SFBN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions22
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC22SFBN
Related LinksPEC2, PEC22SFBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC22SFBN Details Description
Related parts for PEC22SFBN
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD W/BUFF 16TSSOP datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 60.4 OHM 1% AXL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
12P MTA100 CONN ASSY BLK LF datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
A4 750W 2500P/R INCREMENTAL datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 8POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 30V 0.5A SOT223 datasheet.pdf