| Internal Part Number | EIS-PEC23DACN | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Unshrouded, Breakaway | |
| Number of Positions | 46 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) | |
| Contact Mating Length | 0.230" (5.84mm) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination | Solder | |
| Fastening Type | - | |
| Features | - | |
| Contact Finish | Tin | |
| Contact Finish Thickness | 100µin (2.54µm) | |
| Color | Black | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | PEC23DACN | |
| Related Links | PEC2, PEC23DACN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor | |
 | 435802-7 | RIGHT ANGLE 9 POS DIP SWITCH | datasheet.pdf | |