Sullins Connector Solutions PEC23SBAN
PEC23SBAN picture photo
Mfg. Part Number
PEC23SBAN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 23POS
Datasheet Download
PEC23SBAN.pdf
Availability of PEC23SBAN
QUANTITY
PEC23SBAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC23SBAN
Internal Part NumberEIS-PEC23SBAN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions23
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC23SBAN
Related LinksPEC2, PEC23SBAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC23SBAN Details Description
Related parts for PEC23SBAN
RES SMD 1.15KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BASE TOP TILT USE W/FRAME 1564A2 datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 10W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM IEC INLET 12A datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 4.8A 19 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
VARISTOR 23V 250A ENCASED datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
MICRO 51C S 6" RBW FLOAT NI datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf