Sullins Connector Solutions PEC24SGBN
PEC24SGBN picture photo
Mfg. Part Number
PEC24SGBN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 24POS
Datasheet Download
PEC24SGBN.pdf
Availability of PEC24SGBN
QUANTITY
PEC24SGBN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC24SGBN
Internal Part NumberEIS-PEC24SGBN
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC24SGBN
Related LinksPEC2, PEC24SGBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC24SGBN Details Description
Related parts for PEC24SGBN
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
AIR DBL SIDE L.F. 24CK K datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
63320A108 ANVIL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 40V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 1.4A 100 MOHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 9.09"L X 4.92"W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PIN datasheet.pdf