Sullins Connector Solutions PEC28SAEN
PEC28SAEN picture photo
Mfg. Part Number
PEC28SAEN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 28POS
Datasheet Download
PEC28SAEN.pdf
Availability of PEC28SAEN
QUANTITY
PEC28SAEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC28SAEN
Internal Part NumberEIS-PEC28SAEN
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC28SAEN
Related LinksPEC2, PEC28SAEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC28SAEN Details Description
Related parts for PEC28SAEN
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 3% SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 53.5VC DO204AC datasheet.pdf
RES 120 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 560 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf