Sullins Connector Solutions PEC28SAFN
PEC28SAFN picture photo
Mfg. Part Number
PEC28SAFN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 28POS
Datasheet Download
PEC28SAFN.pdf
Availability of PEC28SAFN
QUANTITY
PEC28SAFN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC28SAFN
Internal Part NumberEIS-PEC28SAFN
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC28SAFN
Related LinksPEC2, PEC28SAFN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC28SAFN Details Description
Related parts for PEC28SAFN
CONN RECEPT 6POS .165 AWG18 TIN datasheet.pdf
IC QUAD LINE RECEIVER 14-DIP datasheet.pdf
CONN FFC VERT 20POS 2.54MM PCB datasheet.pdf
RES SMD 2.74KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY 100POS 28AWG 24" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG GREEN 100' datasheet.pdf
RES SMD 0.018 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS 1MM datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf