Sullins Connector Solutions PEC28SAGN
PEC28SAGN picture photo
Mfg. Part Number
PEC28SAGN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 28POS
Datasheet Download
PEC28SAGN.pdf
Availability of PEC28SAGN
QUANTITY
PEC28SAGN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC28SAGN
Internal Part NumberEIS-PEC28SAGN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC28SAGN
Related LinksPEC2, PEC28SAGN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC28SAGN Details Description
Related parts for PEC28SAGN
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 300KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM DUAL R/A 36POS datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 12V 1800W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 576 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
MICRO 100C P 24" YEL JACKS NI datasheet.pdf