Sullins Connector Solutions PEC29SACN
PEC29SACN picture photo
Mfg. Part Number
PEC29SACN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 29POS
Datasheet Download
PEC29SACN.pdf
Availability of PEC29SACN
QUANTITY
PEC29SACN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC29SACN
Internal Part NumberEIS-PEC29SACN
Number of Positions29
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC29SACN
Related LinksPEC2, PEC29SACN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC29SACN Details Description
Related parts for PEC29SACN
HEATSHRINK 3/16 IN X 4FT CLEAR datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.15A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 86.6OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A DO214AB datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA SNT6A datasheet.pdf