Sullins Connector Solutions PEC29SFBN
PEC29SFBN picture photo
Mfg. Part Number
PEC29SFBN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 29POS
Datasheet Download
PEC29SFBN.pdf
Availability of PEC29SFBN
QUANTITY
PEC29SFBN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC29SFBN
Internal Part NumberEIS-PEC29SFBN
Number of Positions29
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC29SFBN
Related LinksPEC2, PEC29SFBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC29SFBN Details Description
Related parts for PEC29SFBN
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM SOT23-6 datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 3A TO-126 datasheet.pdf
REEL HOLDER 7" 15 SLOTS datasheet.pdf
CAP MICA 43PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
LED AMBER 1/4" HOLE PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES 1K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT datasheet.pdf