Sullins Connector Solutions PEC36SFAN
PEC36SFAN picture photo
Mfg. Part Number
PEC36SFAN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 36POS
Datasheet Download
PEC36SFAN.pdf
Availability of PEC36SFAN
QUANTITY
PEC36SFAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC36SFAN
Internal Part NumberEIS-PEC36SFAN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPBT Reflow Process/Not Recommended 05/Apr/2012
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC36SFAN
Related LinksPEC3, PEC36SFAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC36SFAN Details Description
Related parts for PEC36SFAN
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX QUAD 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 750 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 500MA 1.68 OHM SMD datasheet.pdf
PAC-M340-SD37-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
MOD CBL 12FT REV COILED datasheet.pdf
RES 261 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf