KEMET PEG124MA2220QL1
PEG124MA2220QL1 picture photo
Mfg. Part Number
PEG124MA2220QL1
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 63V AXIAL
Datasheet Download
PEG124MA2220QL1.pdf
Availability of PEG124MA2220QL1
QUANTITY
PEG124MA2220QL1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PEG124MA2220QL1
Internal Part NumberEIS-PEG124MA2220QL1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
Aluminum Electrolytic Axial Leads and Radial Crown Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPEG124
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.4 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current134mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia x 0.787" L (10.00mm x 20.00mm)