KEMET PEG226MH3470QE1
PEG226MH3470QE1 picture photo
Mfg. Part Number
PEG226MH3470QE1
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 63V AXIAL
Datasheet Download
PEG226MH3470QE1.pdf
Availability of PEG226MH3470QE1
QUANTITY
PEG226MH3470QE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PEG226MH3470QE1
Internal Part NumberEIS-PEG226MH3470QE1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
Aluminum Electrolytic Axial Leads and Radial Crown Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package125
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPEG226
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)125 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.787" Dia x 1.161" L (20.00mm x 29.50mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEG226MH3470QE1
Related LinksPEG226M, PEG226MH3470QE1 Datasheet, KEMET Distributor
PEG226MH3470QE1 Details Description
Related parts for PEG226MH3470QE1
IC RS485/RS422 DATA INTRFC 28DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CRIMP NON-INSULATE TERM 22-10AWG datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES 123 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC INVERTER SCHMITT TRIG 8-XSON datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
180UF 450V 25.4X92.08 85C AXI datasheet.pdf