KEMET PEH169KD5100QB2
PEH169KD5100QB2 picture photo
Mfg. Part Number
PEH169KD5100QB2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM .01F 40VDC SCREW
Datasheet Download
PEH169KD5100QB2.pdf
Availability of PEH169KD5100QB2
QUANTITY
PEH169KD5100QB2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PEH169KD5100QB2
Internal Part NumberEIS-PEH169KD5100QB2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductScrew Terminal Capacitors
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPEH169
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)16 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.8A
Impedance-
Lead Spacing0.512" (13.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)3.780" (96.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEH169KD5100QB2
Related LinksPEH169K, PEH169KD5100QB2 Datasheet, KEMET Distributor
PEH169KD5100QB2 Details Description
Related parts for PEH169KD5100QB2
FUSE CERM 500MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
BRACKT TRNGLR MNT 9" X 9" 1 PAIR datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPST/NC 16A QC TER datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
SWITCH LIMIT DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
CONN RING TERM #5 UN-INSUL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
RES ARRAY 16 RES 22K OHM 18DRT datasheet.pdf
26500 11C 10#16 1#2 P BY PLUG datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf