KEMET PEH169PA4100QB2
PEH169PA4100QB2 picture photo
Mfg. Part Number
PEH169PA4100QB2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 100VDC SCREW
Datasheet Download
PEH169PA4100QB2.pdf
Availability of PEH169PA4100QB2
QUANTITY
PEH169PA4100QB2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PEH169PA4100QB2
Internal Part NumberEIS-PEH169PA4100QB2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductScrew Terminal Capacitors
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPEH169
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)110 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance-
Lead Spacing0.512" (13.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEH169PA4100QB2
Related LinksPEH169P, PEH169PA4100QB2 Datasheet, KEMET Distributor
PEH169PA4100QB2 Details Description
Related parts for PEH169PA4100QB2
DIODE GEN PURP 100V 50A B47 datasheet.pdf
BACKSHELL DB9 CLAM SLIM GREY datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 100 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 5.6M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC 3.5V PWR SUPP MONITOR 8-SOIC datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T766 datasheet.pdf
10UF 25V 7.14X23.83 125C AXI datasheet.pdf
33000UF 63V 65X105MM 85C 15000H datasheet.pdf