CUI Inc. PEM1-S15-D5-S
PEM1-S15-D5-S picture photo
Mfg. Part Number
PEM1-S15-D5-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC DC CONVERTER +/-5V 1W
Datasheet Download
PEM1-S15-D5-S.pdf
Availability of PEM1-S15-D5-S
QUANTITY
PEM1-S15-D5-S Order Process
Ship out your order
Specifications of PEM1-S15-D5-S
Internal Part NumberEIS-PEM1-S15-D5-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Power DC-DC Converters
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationPEM1-S Series Cert of Compliance
Featured ProductCUI - High Isolation 1 W - 2 W SIP DC-DC Converters
3D ModelPEM1-S15-D5-S
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPEM1-S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA, 100mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (5 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.24" W x 0.37" H (19.5mm x 6.0mm x 9.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEM1-S15-D5-S
Related LinksPEM1-S, PEM1-S15-D5-S Datasheet, CUI Inc. Distributor
PEM1-S15-D5-S Details Description
Related parts for PEM1-S15-D5-S
CABLE CORE RIBBON/FLEX 13.50MM datasheet.pdf
CORD COIL SGL-ENDED 6-6 SLVR 5' datasheet.pdf
BRIDGE DIODE 50A 1000V BR-W datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
MODULE SDRAM 128MB 168UDIMM datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.87 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf