CUI Inc. PEM1-S24-D15-S
PEM1-S24-D15-S picture photo
Mfg. Part Number
PEM1-S24-D15-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC DC CONVERTER +/-15V 1W
Datasheet Download
PEM1-S24-D15-S.pdf
Availability of PEM1-S24-D15-S
QUANTITY
PEM1-S24-D15-S Order Process
Ship out your order
Specifications of PEM1-S24-D15-S
Internal Part NumberEIS-PEM1-S24-D15-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Power DC-DC Converters
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationPEM1-S Series Cert of Compliance
Featured ProductCUI - High Isolation 1 W - 2 W SIP DC-DC Converters
3D ModelPEM1-S24-D15-S
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPEM1-S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33mA, 33mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (5 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.24" W x 0.37" H (19.5mm x 6.0mm x 9.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEM1-S24-D15-S
Related LinksPEM1-S2, PEM1-S24-D15-S Datasheet, CUI Inc. Distributor
PEM1-S24-D15-S Details Description
Related parts for PEM1-S24-D15-S
DIODE ZENER 4.7V 500MW MSD datasheet.pdf