CUI Inc. PEM2-S12-S15-D
PEM2-S12-S15-D picture photo
Mfg. Part Number
PEM2-S12-S15-D
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V 2W
Datasheet Download
PEM2-S12-S15-D.pdf
Availability of PEM2-S12-S15-D
QUANTITY
PEM2-S12-S15-D Order Process
Ship out your order
Specifications of PEM2-S12-S15-D
Internal Part NumberEIS-PEM2-S12-S15-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermal Management of Power Supplies
3D ModelPEM2-S12-S15-D
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPEM2-D
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)133mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case14-DIP Module (6 Leads)
Size / Dimension0.79" L x 0.39" W x 0.32" H (20.1mm x 9.9mm x 8.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEM2-S12-S15-D
Related LinksPEM2-S1, PEM2-S12-S15-D Datasheet, CUI Inc. Distributor
PEM2-S12-S15-D Details Description
Related parts for PEM2-S12-S15-D
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 176 I/O 256FBGA datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 1200V 75A U SER datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 0.115 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RING TERM #5-6 INSUL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
VARISTOR 990V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
750 TB RISING CLAMP 90D datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf