| Internal Part Number | EIS-PEM2-S5-D15-D | |
| Product Training Modules | Thermal Management of Power Supplies | |
| 3D Model | PEM2-S5-D15-D | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | PEM2-D | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V | |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V | |
| Voltage - Output 1 | 15V | |
| Voltage - Output 2 | -15V | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 67mA, 67mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 2W | |
| Voltage - Isolation | 3kV (3000V) | |
| Features | SCP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 14-DIP Module (6 Leads) | |
| Size / Dimension | 0.79" L x 0.39" W x 0.32" H (20.1mm x 9.9mm x 8.2mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Efficiency | 84% | |
| Power (Watts) - Max | 2W | |