NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PESD24VS2UQ,115
PESD24VS2UQ,115 picture photo
Mfg. Part Number
PESD24VS2UQ,115
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 70VC SOT663
Datasheet Download
PESD24VS2UQ,115.pdf
Availability of PESD24VS2UQ,115
QUANTITY
PESD24VS2UQ,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PESD24VS2UQ,115
Internal Part NumberEIS-PESD24VS2UQ,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationResin Hardener 02/Jul/2013
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels2
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)26.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp70V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3A (8/20µs)
Power - Peak Pulse150W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency23pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-663
Supplier Device PackageSOT-663
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PESD24VS2UQ,115
PESD24VS2UQ,115 Details Description
Related parts for PESD24VS2UQ,115
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC 7STAGE BINARY RIPPLE 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
BATTERY PACK 4.8V 8250MAH NIMH datasheet.pdf
CONN CORD SET R-ANGLE 22AWG 2M datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT AUTOMOTIVE 100LQFP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
RES 121 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf