Bulgin PF0011/20/28
PF0011/20/28 picture photo
Mfg. Part Number
PF0011/20/28
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
SNAP FIT IEC FUSED INLET
Datasheet Download
PF0011/20/28.pdf
Availability of PF0011/20/28
QUANTITY
PF0011/20/28 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF0011/20/28
Internal Part NumberEIS-PF0011/20/28
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesPF
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL-
Voltage - UL-
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseYes
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, DrawerDrawer Included
Panel Cutout DimensionsRectangular - 27.30mm x 31.12mm
Panel Thickness0.079" (2.00mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, ENEC, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF0011/20/28
Related LinksPF0011, PF0011/20/28 Datasheet, Bulgin Distributor
PF0011/20/28 Details Description
Related parts for PF0011/20/28
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8DIP datasheet.pdf
LED 7SEG .36" SGL 695NM HRED CC datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY 4BIT 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CBL RIBN 42COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf