Bulgin PF0030/48
PF0030/48 picture photo
Mfg. Part Number
PF0030/48
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
FLANGE MOUNT IEC TWIN FUSED INLE
Datasheet Download
PF0030/48.pdf
Availability of PF0030/48
QUANTITY
PF0030/48 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF0030/48
Internal Part NumberEIS-PF0030/48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesPF
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL-
Voltage - UL-
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseYes
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.189" (4.8mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, DrawerDrawer Included, Twin Fused
Panel Cutout DimensionsRectangular - 27.30mm x 31.12mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF0030/48
Related LinksPF00, PF0030/48 Datasheet, Bulgin Distributor
PF0030/48 Details Description
Related parts for PF0030/48
SWITCH ROTARY SP NON SHORTING datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
IC SUPERVSR CPU 16K EEPROM 8DIP datasheet.pdf
RES 1.50 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 40MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1.2A 10-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf