Pulse Electronics Corporation PF0465.103NLT
PF0465.103NLT picture photo
Mfg. Part Number
PF0465.103NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 2A 37 MOHM SMD
Datasheet Download
PF0465.103NLT.pdf
Availability of PF0465.103NLT
QUANTITY
PF0465.103NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PF0465.103NLT
Internal Part NumberEIS-PF0465.103NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPF0465NL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating2A
Current - Saturation2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)37 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant32MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.284" L x 0.284" W (7.20mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF0465.103NLT
Related LinksPF0465, PF0465.103NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PF0465.103NLT Details Description
Related parts for PF0465.103NLT
Connector Receptacle 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 100W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LM26480 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS .100" SMD GLD datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 2.5A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf