Yageo PF0603FRE7T0R01Z
PF0603FRE7T0R01Z picture photo
Mfg. Part Number
PF0603FRE7T0R01Z
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.01 OHM 1% 0.3W 0603
Datasheet Download
PF0603FRE7T0R01Z.pdf
Availability of PF0603FRE7T0R01Z
QUANTITY
PF0603FRE7T0R01Z Order Process
Ship out your order
Specifications of PF0603FRE7T0R01Z
Internal Part NumberEIS-PF0603FRE7T0R01Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF0603FRE7T0R01Z
Related LinksPF0603FR, PF0603FRE7T0R01Z Datasheet, Yageo Distributor
PF0603FRE7T0R01Z Details Description
Related parts for PF0603FRE7T0R01Z
RES SMD 0.33 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC INVERTER HEX LV CMOS 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1PF 150V 0606 datasheet.pdf
BLADE SET HEX SOCKET W/POUCH 8PC datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2.3A 48 MOHM SMD datasheet.pdf
IC BUS REG TRE-ST 8STG 16TSSOP datasheet.pdf
RS-ELCO 20MR datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf