Yageo PF0805FRM7P0R02L
PF0805FRM7P0R02L picture photo
Mfg. Part Number
PF0805FRM7P0R02L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.02 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
PF0805FRM7P0R02L.pdf
Availability of PF0805FRM7P0R02L
QUANTITY
PF0805FRM7P0R02L Order Process
Ship out your order
Specifications of PF0805FRM7P0R02L
Internal Part NumberEIS-PF0805FRM7P0R02L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.45mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF0805FRM7P0R02L
Related LinksPF0805FR, PF0805FRM7P0R02L Datasheet, Yageo Distributor
PF0805FRM7P0R02L Details Description
Related parts for PF0805FRM7P0R02L
SURGE SUPP 100V BIDIR 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH FS PIN PLUNGER SILVER SLD datasheet.pdf
TIMER MINI MULTI-TIME 4PDT 12VDC datasheet.pdf
IC FIFO 131072X72 4-4NS 324-BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf