Riedon PF1262-0R62F1
PF1262-0R62F1 picture photo
Mfg. Part Number
PF1262-0R62F1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.62 OHM 20W 1% TO126
Datasheet Download
PF1262-0R62F1.pdf
Availability of PF1262-0R62F1
QUANTITY
PF1262-0R62F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF1262-0R62F1
Internal Part NumberEIS-PF1262-0R62F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Resistor Heatsinks
Non-Inductive Thin Film Power Resistors
Featured ProductHigh-Power TO Style Resistors
Standard Package60
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPF1260
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.62
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-126-2
Supplier Device PackageTO-126
Size / Dimension0.335" L x 0.122" W (8.50mm x 3.10mm)
Height0.472" (12.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF1262-0R62F1
Related LinksPF1262, PF1262-0R62F1 Datasheet, Riedon Distributor
PF1262-0R62F1 Details Description
Related parts for PF1262-0R62F1
TIP PHONE STD .080"TIP 9/64"HOLE datasheet.pdf
UPS 1000VA 8OUT LCD DISP USB datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 5MM datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 37V WT DOME YEL datasheet.pdf
LED YLW-GRN DIFF 2.9MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 7.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf