Riedon PF2203-0R27F1
PF2203-0R27F1 picture photo
Mfg. Part Number
PF2203-0R27F1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.27 OHM 35W 1% TO220
Datasheet Download
PF2203-0R27F1.pdf
Availability of PF2203-0R27F1
QUANTITY
PF2203-0R27F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2203-0R27F1
Internal Part NumberEIS-PF2203-0R27F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Resistor Heatsinks
LED Lighting and Resistors
Non-Inductive Thin Film Power Resistors
Featured ProductTO-Style Power Resistors
Lower cost TO-220 style Thin Film Power Resistors
High-Power TO Style Resistors
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPF2200
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±1%
Power (Watts)35W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Height0.591" (15.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF2203-0R27F1
Related LinksPF2203, PF2203-0R27F1 Datasheet, Riedon Distributor
PF2203-0R27F1 Details Description
Related parts for PF2203-0R27F1
BLADE PHILLIPS SZ00 6.89" datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
CLIP SMALL ALLIGATOR 20A RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 56000UF 100V SCREW datasheet.pdf